Algirdas VIZGIRDA

Algirdas VIZGIRDA (fleita)

Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, ansamblio „Musica humana“ meno vadovas ir dirigentas, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius ir Vyriausybės meno premijos laureatas prof. Algirdas Vizgirda yra vienas žymiausių mūsų šalies atlikėjų. Jis baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (LMTA), aspirantūrą Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje, stažavosi Paryžiaus konservatorijoje pas garsius fleitistus A. Marioną bei Ch. Larde.

Prancūzų fleitos mokyklai atstovaujantis prof. A. Vizgirda dažnai kviečiamas vesti meistriškumo kursų Prancūzijoje, Belgijoje, Austrijoje, Čekijoje, Turkijoje ir Latvijoje. Nuo 1995 m. jis yra Prancūzijos fleitistų asociacijos narys. Nuo 2001 m. profesoriaus iniciatyva Neringoje kasmet vyksta tarptautiniai fleitos meistriškumo kursai. Su kolegomis iš Prancūzijos 2005 m. jis čia surengė Pirmąjį tarptautinį fleitistų konkursą.

Dešimt metų A. Vizgirda buvo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) fleitų grupės narys, vėliau koncertmeisteris, 1971–1994 m. grojo Filharmonijos pučiamųjų kvintete. Nuo 1988 m. A. Vizgirda groja ansamblyje „Baltic trio“.

Fleitisto rečitaliuose skamba įvairių epochų ir stilių muzika, jo diskografijoje yra „Prancūzijos baroko muzika fleitai“, „Kompiuterizuoto pasaulio pastoralė“, su Prahos muzikos akademijos profesore G. Lukšaite-Mrázková įrašytos „Visos J. S. Bacho sonatos fleitai ir klavesinui“, su JAV gyvenančiu lietuvių pianistu P. Stravinsku – „Lietuvos ir Prancūzijos XX a. muzika fleitai ir fortepijonui“.

1999 m. A. Vizgirda inicijavo iki šiol rengiamą tarptautinį kamerinės muzikos vasaros festivalį „Kuršių nerija“, jis yra Tarptautinio J. S. Bacho muzikos festivalio sumanytojas. Už kūrybines iniciatyvas, festivalio „Kuršių nerija“ programas ir išleistas kompaktines plokšteles prof. A. Vizgirdai 2006 m. paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2011 m. jam įteiktas garbingas Prancūzijos apdovanojimas – Meno ir literatūros garbės riterio ordinas – bei Neringos miesto garbės piliečio ženklas, 2014 m. vasarą – Neringos miesto medalis „Už nuopelnus Neringai“. 2014 m. spalį profesorius apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Nuotraukos autorius Dmitrij Matvejev.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *